J.Šimko: Nie sme elita, ale v každom zápase máme na to brať body

V zásade patria už k legendám. V malom futbale pôsobia vyše 10 rokov, sú pre nich typické žlté farby. Súperi ich vnímajú ako bezkonfliktné mužstvo so stabilným a kvalitným kádrom.  Posledné dva roky rozložili sily do dvoch líg, ale BLMF ostávajú verní. Legendárny Galactitos nemá úplne typického vodcu, ale najviac sa personifikuje s menom Juraja Šimka. 

 

Juraj vy ste už vlastne legendárny tím, fungujete ak sa nemýlim okolo 10 rokov, je to tak? 

Vznikli sme v lete 2009, čiže práve sme vstúpili do 10 sezóny. Sám musím povedať, že sa ako legendárny tím miestami začíname cítiť, keď si zaspomíname, koľkí hráči nami už prešli a aké turnaje sme odohrali, no na druhej strane je pravda, že by sme možno mohli byt aj výraznejší, lebo neviem, do akej miery sme už vstúpili do povedomia minifutbalovej verejnosti.

Koľko hráčov z pôvodných zakladateľov ešte kope za Galacticos? 

V rámci BLMF sme ostali 4, ktorí sme nastúpili viac menej do všetkých sezón. Ja, Vlado Baláž, Andrej Španko a Juro Kizek. Na súpiske, resp. v inej súťaži by sme ešte našli Maťa Rakovickeho a Romana Bauera. Snáď som na nikoho nezabudol.

 

Vy ste také typické tímove mužstvo, nemám dojem, že máte nejakú jednu alebo dve hviezdy, kto je teda vlastne tou postavou, ktorá stojí za skvelým 10 ročným fungovaním klubu?

Je pravda, že individuality moc nemáme a aj ti lepší z nás vynikajú skôr tímovou hrou a nie individuálnymi štatistikami. Za úspešne výkony by som určite vyzdvihol, okrem tých zakladajúcich členov, aj Mária Číllika, Lukáša Pazderu, Mateja Bašťovanského a Romana Jurkoviča, ktorí sú s nami už tiež veľmi dlho. No a za mimotravnikovu činnosť si hádam trosku kreditu zaslúžim aj ja :).

Juraj Šimko – manažér a spoluzakladateľ Galacticos

Ako ste prišli k názvu Galacticos a prečo žlté farby? 

Názov bol dlhy proces, keďže každý ma obľúbene mužstvo a fanúšikovia konkurencie nemusia byt s ich návrhmi stotožnení. Chceli sme zároveň aj niečo trosku seriózne, nie len prvé slovo, čo nám napadne. Galacticos sa nám zapáčil, lebo v podstate označuje kolektív (aj keď poskladaný z individualít) a keďže som asi jediný, kto neznáša Real, resp. fandi Barcelone, tak potom, co som to odobril ja tomu už nič nebránilo. Čo sa farby týka, začínali sme ako bielo-zlatí, čo ale bolo nepraktické, keďže veľa tímov hráva v bielej kombinácii. Zlatu zasa nie je tak ľahko zohnať a tak sa mi podarilo presadiť žltú. Je to moja obľúbená farba a okrem toho je výrazná a v tom čase sme boli myslím jediní (v žltej dlhoročne hráva aj FC MAGIC – pozn. autora).

 

 

Vy každoročne patríte k takzvanej druhej línií favoritov, ktorý občas dokážu potrápiť aj najlepších (viď remíza s Papalalulu), ale akosi sa vám nedarí dosiahnuť na medailové priečky v lige.  Posledných 5 ročníkov ste skončili 6,4,5,6,4. Čo tomu chýba, aby prišiel aspoň bronz? 

Bohužiaľ, najsilnejšie tímy nasadili latku tak vysoko, že pokiaľ chceme pomýšľať na najvyššie priečky, nemôžeme zaváhať vo viac ako 3,4 zápasoch. Napriek širokej súpiske prídu vždy zápasy, keď nás dôjde pomenej a nabratú stratu už často nie je možné dobehnúť. Navyše, na rozdiel od tej prvej línie mame asi len 3 hráčov (Basťo, Roman Jurkovič a Roman Bauer), ktorí stabilne trénujú. Ostatní sme už na futbalovom dôchodku. To sa tiež podpise na kondícii v ťažších zápasoch.

Galacticos

Musím povedať, že skladba vášho mužstva je roky pomerne konzistentná, veľmi nových hráčov nemáte, čím to je že dokážete držať pokope 🙂 

Šikovnosťou manažéra :). Neviem, veľa našich chalanov to berie, ako zábavu popri práci a rodine a preto asi väčšina nemá motiváciu “prestupovať” k lepšiemu. No a keďže je to pre väčšinu jediný futbal počas týždňa, tak na druhej strane nemajú problém nájsť si ten jeden deň voľno. Určite si ale aj poctivo vyberáme, koho do tímu zoberieme, aby zapadol povahovo, kvalitatívne, ale aj prístupom.

Legendy FC Galacticos

Všimol som si, že historicky ste dokázali vziať body aj AC Milan aj Papalalulu, ale za posledné roky nikdy nie Beponu :-D. Máte niektoré mužstva zakliate a neradi s nimi hráte, ale takýmto štatistikám neveríš? 

Bepon sme ale tuším 2x vyradili v pohári  🙂 (2x v štvrťfinále, avšak jeden krát Bepon B vyradil Galacticos. Pozn. autora). Je to asi tým, že sa nám hra lepšie, keď hra super a my útočíme v protiútokoch. Občas mame problém, keď mame hru tvoriť a kvalita súpera je aspoň na takej úrovni, že im nedokážeme odbehnúť. Paradoxom ale je, že keby som robil anketu v tíme, myslím, že väčšina povie, že si radšej zahrá proti Beponu, ako proti Papalalulu alebo behavým dorastencom z AC Milan :). Nejakého strašiaka ale nemáme, skôr by som povedal, že nemáme radi zápasy, kde agresivita a súťaživosť prekročia hranicu amatérskej ligy.

 

Úvod do BLMF máte vcelku dobrý, body ste stratili iba pri remíze s RK, ale naopak v zápase s Black Vikings ste ukázali charakter a z 2:5 otočili 6:5. Je to práve tými skúsenosťami? 

Skúsenosti so súťažou sú určite vidno veľmi často, ci už sa jedna o herný čas, štýl alebo šetrenie síl na väčšom ihrisku. Výsledky by som ale moc nehodnotil, lebo súčasný formát je dosť špecificky a v podstate nič neznamenajú (postupuje prvá šestka – pozn.autora). V BLMF navyše mame viacero nových hráčov, tak uvidíme reálne až na jar, kde sú naše možnosti.

 

Vašou jedinou achilovou pätou v minulosti boli brankári, ako máte tento post vyriešený v tejto sezóne?

Tradične bol s brankármi problém kvôli víkendovým časom. Toto sa hádam v tejto sezóne vyrieši. Na súpiske mame reálne 4 chalanov schopných zachytať, tak verím, že slabina v bránkovisku nebude. Ale je pravda, že sme sa nikdy nespoliehali na to, že nám brankár vlastnoručne vychytá zápas. Žiaľ, keďže už ten futbal nehrávame, kontakty sú tiež obmedzene.

 

S akými ambíciami vstupujete do tejto sezóny BLMF?

Postup do 1. jarnej ligy by mal byt samozrejmosť, už len kvôli nasej tradícii. Špička sa mierne rozšírila, ale ciel je stále rovnaký, „best of the rest“ čo by malo byt 4, resp. 5 miesto. Vzhľadom na zmeny v kádri, keď sa s nami rozlúčili viacerí šikovní chalani, ale osobne nemám veľké oči. Keď skončime v prvej polke (t.j. do 6 miesta), budem spokojný. Doležíte je, že stále môžeme ísť do každého zápasu s pocitom, že môžeme zobrať body.

 

Galacticos má po 4 zápasoch 10 bodov za výhry nad Loptošmi 17:2, Black VIkings 6:5, Interom BCB 12:2 a bod za prehru po penaltách s RK  7:8pp. 

Komentáre

kometárov